آیا نوشیدن شیر میکس شده با میوه (مانند شیر موزیا شیرطالبی) خوب است؟

ارزش تغذیه ای شیر:

شیر حاوی پروتئین ، ویتامین ها مانند ریبوفلاوین(B2)،ویتامینB12 و B1 وB6 مواد معدنی مانندکلسیم،منیزیم،پتاسیم،فسفر و سلنویم است. 100 گرم شیر حاوی 42 کالری می باشد. اما شیر فاقد ویتامینC و فیبر می باشد.

میکس شیر و میوه های ترش مزه:

میکس کردن شیر با میوه جاتی که حالت اسیدی دارند مانند انواع توت ( از جمله توت فرنگی و بلوبری)، پرتقال،کیوی و هر میوه با مزه ترش توصیه نمی شود هضم ترکیب شیر و این نوع میوه جات در معده مشکل است و سوء هاضمه ایجاد می کند. شما می توانید مقداری لیموترش در شیر بریزید و مشاهده کنید شیر چطور دلمه می شود این اتفاق در معده می افتد و هضم این نوع دلمه در معده مشکل است.

میکس شیر و میوه های شیرین:

توصیه می شود شیر با میوه های شیرین و کاملا رسیده میکس شود. انبه شیرین، میوه های خشک مانندخرما، کشمش و انجیر،  همچنین عسل و یا هل برای مخلوط شدن با شیر پیشنهاد می شوند.

شیر موز:

با وجودی که مصرف شیر موز خیلی رواج دارد و موز هم میوه شیرین است و به نظر می رسد میکس شیر موز ایده ال است چون موز فیبر دارد و می تواند کمبود فیبر شیر را جبران کند؛ اما در واقع این طور نیست. ترکیب شیر و موز یک ترکیب ناسازگار است. تحقیقات نشان داده مصرف زیاد شیر موز باعث احساس سنگینی در معده می شود و می تواند مشکلاتی در هضم ایجاد کند همچنین بعضی مطالعات نشان داده مصرف این دوماده همزمان می تواند باعث احتقان سینوسی و حتی موجب آلرژی شود.

شیر و موز هر کدام ارزش تغذیه ای فوق العاده ای دارند ولی توصیه می شود جداگانه مصرف شوند. (حداقل با فاصله زمانی بیست دقیقه تا یک ساعت)

شیر را نباید همزمان با چه چیزهایی مصرف کرد؟

در مقاله Food combining مطالبی در مورد مواد غذایی که خوردن آنها باهم و بطور همزمان مناسب نیست نوشته شده است و در مورد شیر نوشته شده که شیر نباید بطور همزمان با این مواد خورده شود:

موز، انواع ملون ها (مثل هندوانه و طالبی)، گیلاس،میوه های ترش، نانهایی که با مخمر تهیه شده اند، ماست،ماهی و گوشت.

شیر موز، شیر توت فرنگی، شیرطالبی، شیر آناناس و شیر با انواع مرکبات اصلا توصیه نمی شود.

مصرف شیر آناناس باعث نفخ، معده درد و سردرد می شود.

*مطالب فوق برای پایه مطالبی است که در منابع زیر نوشته شده است.

منابع:

timesofindia

illuminatedhealth

food combining

mapi

recipes.timesofindia

food.ndtv